Dom-Muzeum Stefana Żeromskiego

Adres: ul. Stefana Żeromskiego 4, 05-510 Konstancin-Jeziorna

Zasady funkcjonowania:

OBECNIE, KU NASZEMU OGROMNEMU UBOLEWANIU, MUZEUM WYŁĄCZONE JEST Z FUNKCJONOWANIA.

  • w sezonie letnim od 1 maja do 14 października, willa otwarta jest dla zwiedzających w środy, soboty i niedziele, w godz. 11.00–17.00;
  • w sezonie jesienno-zimowym, od 15 października do 30 kwietnia, po wcześniejszym ustaleniu terminu z kustoszem, tel.: 609 550 652
  • wstęp darmowy

Miejscem szczególnie ważnym dla historii Konstancina jest nieruchomość znajdująca się pod adresem: Stefana Żeromskiego 4. Nazwa ulicy nie jest przypadkowa, ponieważ to właśnie tam, w willi “Świt”, mieszkał i tworzył wielki polski pisarz, czterokrotnie nominowany do nagrody Nobla – Stefan Żeromski. 

Willę “Świt” wybudował Zdzisław Jasiński – wybitny polski malarz, akwarelista. “Żeromski odkupił ją od Jasińskiego w roku 1920 za 400 000 marek polskich”1, kiedy to od swojego wydawcy, Mortkowicza, otrzymał pieniądze w ramach współpracy wydawniczej, którą nawiązali.

Początkowo Żeromski marzył o tym, aby dom służył jemu oraz rodzinie: Annie i Monice Żeromskim jako dom całoroczny, jednak szybko wizję tę zniweczyły problemy zdrowotne pisarza, który musiał być leczony w Warszawie, ze względu na brak odpowiednich specjalistów w tamtym czasie w Konstancinie.

1informacja przekazana przez kustosz muzeum

Salon
Część wspólna dla I piętra
Miejsce pracy Stefana Żeromskiego
Pokój Steafana Żeromskiego

Tak więc willa stała się domem letniskowym, gdzie Żeromscy zamieszkiwali I piętro, natomiast parter, od początku użytkowania budynku, aż do lat 70-tych XX wieku (z przerwą w trakcie II wojny światowej) był wynajmowany lokatorom, co było dodatkowym zastrzykiem gotówki dla właściciela.

Stefan Żeromski zmarł 20.11.1925 roku, przepisując willę Annie i Monice Żeromskim, zaznaczając, że gdyby jego córka Monika umarła bezdzietnie, nieruchomość przechodzi na własność Polskiego Pen Clubu. Tak też się stało. Prezes Polskiego Pen Clubu jest jednocześnie prezesem Fundacji Na Rzecz Utrzymania Spuścizny Po Stefanie Żeromskim, która działa od 2002 roku.

Do tej pory bieżące funkcjonowanie Domu-Muzeum było finansowane z różnych środków. Ostatnio za sprawą Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, poprzez działalność Konstancińskiego Domu Kultury. Niestety pod koniec 2022 roku umowa została przez gminę rozwiązana. Okres wypowiedzenia trwa do 31.03.2023 i do tego czasu na pewno będzie można zwiedzać willę “Świt” oraz na własne oczy ujrzeć spuściznę po Stefanie Żeromskim.

A CO PO 31.03.2023?

JEDNA WIELKA NIEWIADOMA.

Dlatego spieszmy się z odwiedzinami tego unikatowego na skalę Polski miejsca, póki jesteśmy pewni, że jest jeszcze taka możliwość. Wspierajmy również inicjatywy, które mogą doprowadzić do zachowania ciągłości funkcjonowania Domu-Muzeum Stefana Żeromskiego.

Po lewej zdjęcie młodego Żeromskiego, po prawej zdjęcie z późniejszego okresu

Zachęcamy również do lektury wspomnień o Annie i Monice Żeromskich, których autorką jest dr Czesława Gasik. Wspomnienia ukazały się w pierwszym wydaniu pisma “Nasz Konstancin” [1/2022], które również mogą Państwo znaleźć na naszej stronie: https://naszkonstancin.pl/pismo-nasz-konstancin-1/

 

Pokój gościnny
Fragment pokoju dziennego
Piec kaflowy i fotel w pokoju Stefana Żeromskiego
Pokój Anny i Moniki Żeromskich
Pokój Anny i Moniki Żeromskich
Bibliteczka w pokoju Żeromskiego
Salon
Łazienka
Akcesoria malarskie (zarówno Anna, jak i Monika były malarkami)
Kamień pamiątkowy przed willą

Autorzy tekstu: Krzysztof Podsiadło, Krzysztof Adamczyk

Skip to content