Adres: Wiślana 85 Słomczyn, 05-520 Konstancin-Jeziorna
Zasady funkcjonowania:
- szczegóły na stronie: http://www.swzygmunt.knc.pl/
- teren parafii ogólnodostępny co daje możliwość dokładnego obejrzenia obiektu z zewnątrz
Historia:
Parafia Słomczyn jest najstarszą parafią w dekanacie konstancińskim i jedną z najstarszych w całej archidiecezji warszawskiej. Pierwszy znany z imienia proboszcz (pleban) to Bolesta – wiadomo, że na ziemiach parafii działał w 1398 r. Nie zachowały się zapisy o erygowaniu parafii przyjmuje się, że jej oficjalne datowanie rozpoczyna się rok później, czyli w 1399 r. Taką datę umieszczono na pamiątkowej tablicy w Cieciszewie. Początkowo kościół mieścił się w pobliskiej miejscowości Cieciszew. Przyczyną przeniesienia siedziby parafii była wielka powódź w roku 1713, która nawiadziła tereny Urzecza. Budynek stoi już prawie 300 lat ale w opracowaniach historycznych wciąż nie ma zgodności dzięki komu powstał, nie wiemy też kto go zaprojektował, a jego historia w sposób niezwykły jest przepleciona z wielką historią.
Często przypisuje się, zarówno pomysł przeniesienia prawie 500-letniej wtedy już siedziby parafii w Cieciszewie, jak i finansowanie budowy nowego kościoła w Słomczynie, Hieronimowi Wielopolskiemu, albo jego ojcu Franciszkowi. Budowę zaczęto w 1719, więc Hieronim, jakkolwiek zdolny generał, to urodzony w 1712 r. raczej nie miał szansy wpłynąć na to jako 7-letni chłopiec. Dzięki niedawnemu odkryciu Andrzeja Krzyżanowksiego, w jednym z jego tekstów, który ukazał się w piśmie “Nasz Konstancin” (link do tekstu: Kościół na skarpie pod wezwaniem św. Zygmunta …), dowiadujemy się, że za zainicjowanie i ufundowanie budowy odpowiedzialna jest Maria Anna de la Grange d’Arquien Wielopolska
Ciekawostki:
W kościele znajdują się barokowa monstrancja, dwa barokowe XVIII-wieczne relikwiarze św. Barbary i św. Romana oraz przeniesione z kościoła w Cieciszewie XVIII-wieczna wykonana z czarnego marmuru chrzcielnica i kamienna dwukolorowa posadzka. Plebania była letnią siedzibą ardybuskupa W. Chościak-Popiela (arcybiskup warszwski 1883-1912).
W trakcie XX wojny światowej Niemcy zniszczyli tabernakulum, sztandary, wnętrze kościoła, a dzwony zabrali i przttopili.
Architektura:
Ołtarz główny zbudowany na wzór konfesji – cztery komulny i baldachim zwieńczone figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, grupa ukrzyżowania – rzeźby Bogaczyka.
Współczesność:
W tym roku, w ramach obchodzonego 1500-lecia śmieci patrona – św. Zygmunta ukazała się książka przybliżająca losy patrona.
Co roku, w czerwcu odbywa się parafialna pielgrzymka rzeczna do Płocka
02.05.2023 rozpoczął się Rok Jubileuszowy przygotowujący Parafian do 1500 lecia męczeńskiej śmierci naszego Patrona, św. Zygmunta.
25.06.2023 godz. 12.00 ks. kardynał Kazimierz Nycz dokona rekoronacji wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Galeria zdjęć: