Konstancińska wieża ciśnień

Adres: ul. Stefana Żeromskiego 9, 05-510 Konstancin-Jeziorna

Zasady funkcjonowania:

  • obecnie budynek jest niedostępny dla zwiedzających
  • położenie blisko ulicy daje możliwość dokładnego obejrzenia obiektu

Jednym z istotnych miejsc do odwiedzenia na historycznej mapie Konstancina jest zabytkowa wieża ciśnień z końca XIXw. Powstała z konieczności ustabilizowania sieci wodociągów na nowo tworzącym się podwarszawskim letnisku. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był hrabia Witold Skórzewski, a projektem zajął się budowniczy Edward Lilpop. Tak oto w 1899 roku wzniesiona została wieża, której generalnym wykonawcą było Towarzystwo Budowy Maszyn i Urządzeń Sanitarnych „Drzewiecki i Jeziorański Sp. Akc.”, a budowę nadzorował słynny przedwojenny inżynier Izydor Pianko (architekt m.in. przedwojennego gmachu Filharmonii Narodowej).

Wieża ciśnień, widok od ul. Sienkiewicza

Kompleks ma elementy stylu neogotyckiego oraz romańskiego, charakterystyczne dla XIXw.  architektury przemysłowej. Składa się z dwóch modułów: parterowego pawilonu, oraz czterokondygnacyjnej wieży w kształcie oktagonalnym. Oba elementy powstały z czerwonej cegły i nie zostały otynkowane. W późniejszym okresie przy pawilonie został dobudowany kolejny moduł, jednak nie posiada on żadnych cech pierwotnego stylu tego miejsca. Według niektórych źródeł kuta brama osadzona na dwóch murowanych słupach pochodzi jeszcze z czasów świetności tego miejsca.

Konstancińska wieża ciśnień przetrwała obie wojny światowe, jednak potem z racji rosnącej urbanizacji oraz wprowadzania nowych rozwiązań inżynieryjnych przestała skutecznie pełnić swoją funkcję. W latach 70 XX w. budynek został pozbawiony znacznej części wyposażenia oraz m.in. okien. W latach późniejszych mieściła się tam kawiarnia.

Wieża ciśnień od strony Traktu Spacerowego H. Sienkiewicza

Obecnie budynek jest wpisany do rejestru zabytków, objęty opieką konserwatorską, a  stan murów, oraz elementów zdobnicze prezentują się zaskakująco dobrze, jak na ponad 100-letnią historię.

Warto odwiedzić ten relikt z czasów intensywnego rozwoju letniska Konstancin, szczególnie, że jest on zdecydowanie jednym ze starszych obiektów w miejscowości, a znalezienie go nie jest trudne. Znajdując się w okolicy tężni czeka nas zaledwie 10-minutowy spacer główną aleją parku, aby podziwiać ten nietuzinkowy i całkiem dobrze zachowany kompleks.

Autor tekstu: Krzysztof Adamczyk

Bibliografia:

Skip to content